Ice&Fun Home page
Łyżwiarstwo - Sprzęt


Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki jazdy na łyżwach staniemy przed pytaniem: jaki nam będzie potrzebny sprzęt?

Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać to wybór odpowiednich butów z łyżwami.


Buty powinny być wygodne, najlepiej skórzane z klasycznym sznurowaniem, dopasowane do stopy. Nie mogą być za wąskie czy szerokie lub za krótkie lub za długie. Ważne jest też sprawdzenie wyściółki w środku buta a także usztywnienie buta w okolicy kostki. But skórzany nie powinien być z cienkiej skóry, wyginającej się przy lekkim ruchu w stawie skokowym. Zły but utrudni lub wręcz uniemożliwi naukę jazdy na łyżwach. Zniechęci do nowych wyzwań na tafli lodowej. Musimy pamiętać iż decyzja o wyborze sprzętu powinna być podjęta po założeniu butów, właściwym zawiązaniu i ustawieniu się na podłożu w pozycji pionowej. Buty z łyżwami można kupić jako całość lub przy trochę większym wydatku – każdą część oddzielnie (płozy). Łyżwy wtedy należy przykręcić do butów śrubkami w odpowiednie miejsce na bucie. Położenie łyżwy musi być wzdłuż osi długiej buta przechodzącej środkiem obcasa i podeszwy.

Buty plastykowe z łyżwami są mniej wskazane ze względu na ograniczenie ruchu w stawie skokowym, a tym samym ograniczenie dokładnego wykonywania techniki łyżwiarskiej.

Łyżwy powinny być naostrzone.

W przypadku używania sprzętu łyżwiarskiego z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu proponujemy zakup własnych butów z łyżwami. Sprzęt wypożyczony za każdym razem jest
kształtowany przez inną osobę. Utrudnia to wyczucie buta z łyżwami, a tym samym wydłuża
proces nauki jazdy na łyżwach.

Zastanówcie się - co jest bardziej przyjemnego jak założyć własne,wygodne buty z łyżwami
i poczuć się jak prawdziwy zawodowy łyzwiarz.